З набуттям чинності нового закону про мобілізацію розширився перелік підстав для звільнення з армії.
Коли буде демобілізація в Україні / колаж УНІАН, фото УНІАН
В Україні мобілізація з 1 червня 2024 року відбувається згідно з законопроєктом №10449, який набув чинності 18 травня. У ранніх редакціях цього закону була передбачена демобілізація мобілізованих. У нинішній версії цього немає. Однак деякі військові мають право на звільнення з військової служби – ми назвали всі підстави для цього за новим законом.
- Чи буде демобілізація в Україні
- Звільнення з військової служби 2024 року – усі підстави
- Як звільнитися з ЗСУ мобілізованому
Відео дня
Чи буде демобілізація в Україні
Демобілізація у 2024 році не проводиться. Спочатку законопроєктом передбачалася демобілізація після 36 місяців служби. Однак цю норму виключили. На початку травня народні депутати з законопроєкту прибрали положення про демобілізацію, оскільки звільнених зі служби людей наразі ніким буде замінити.
Однак у майбутньому, можливо, буде ухвалено окремий законопроєкт, за яким буде встановлено демобілізацію в Україні після певного терміну служби. У Верховній Раді вже працюють над таким законом.
Звільнення з військової служби 2024 – усі підстави
Новий закон розширив перелік підстав для звільнення з армії як для службовців за контрактом, так і для мобілізованих. Відповідно до закону, це можливо в таких випадках:
- досягнення граничного віку перебування на службі;
- наявність висновку про непридатність до служби за рішенням ВЛК;
- отримання інвалідності;
- призначення військовослужбовцю покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі;
- звільнення з полону;
- обрання народним депутатом;
- наявність поважних сімейних обставин.
Для контрактників також доступне звільнення з військової служби після закінчення контракту.
Звільнення з військової служби за станом здоров’я / фото ua.depositphotos.com
Звільнення з військової служби за сімейними обставинами можливе в таких випадках:
- утримання 3 і більше дітей (за умови відсутності боргів за аліментами);
- наявність навіть однієї дитини за умови смерті, позбавлення материнських прав або зникнення матері;
- усиновлення дитини;
- наявність дитини з інвалідністю I або II групи чи тяжкими хворобами за відсутності інших працездатних осіб, зобов’язаних її утримувати;
- постійний догляд за дружиною (чоловіком) з I або II групою інвалідності, а також з III групою, якщо її отримано через онкологію, відсутність кінцівок, одного з парних органів, психічного розладу, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми;
- постійний догляд за батьком, братом, сестрою, бабусею чи дідусем з I або II групою інвалідності, якщо інші ближчі родичі не можуть доглядати за такою особою;
- наявність близьких родичів, які загинули або пропали безвісти під час оборони України, а також посмертно нагороджені званням Героя України за участь у Революції Гідності;
- для жінок-військових – вагітність і декрет, а також наявність повнолітньої дитини та чоловіка-військового.
Звільнення з військової служби за власним бажанням у воєнний час неможливе.
Як звільнитися з ЗСУ мобілізованому
Щоб звільнитися з армії, солдат (або його родич) подає рапорт про дострокове звільнення в запас. До нього прикріплюються документи, які обґрунтовують право на звільнення. Командир військової частини передає документ у територіальний центр комплектування, до якого прикріплений військовослужбовець.
Співробітники ТЦК призначають комісію, яка перевіряє сімейний стан військового, якщо він звільняється за сімейними обставинами. Якщо підставою для звільнення є здоров’я, солдата можуть відправити на ВЛК. Якщо рішення позитивне, то командиру військової частини відправляють повідомлення про звільнення.
Негативне рішення або занадто довгий розгляд рапорту можна оскаржити.